Rachunki osobiste to produkty bankowe cieszące się dużą popularnością. Jakie są rodzaje tych rachunków?
Typowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy
Najczęściej za jego założenie banki nie pobierają żadnych opłat. Można nie płacić też za jego prowadzenie pod pewnymi warunkami. W zależności od banku za prowadzenie rachunku osobistego nie zapłacimy dokonując w miesiącu płatności kartą na określoną kwotę albo mając określone miesięczne wpływy. Większość banków udostępnia dzisiaj posiadaczom kont osobistych dostęp do niego za pośrednictwem Internetu. Oprocentowanie rachunku jest minimalne albo zerowe.
Konta VIP
Taki rachunek osobisty mogą założyć osoby, które są dobrze sytuowane. Do konta VIP przypisane są dodatkowe usługi. W zależności od banku może to być prowadzenie konta maklerskiego bez pobierania żadnych opłat albo możliwość dokonywania wypłat z bankomatów na całym świecie bez pobierania prowizji.
Konta młodzieżowe
Mogą je założyć młode osoby w wieku od 13 do 18 lat. Konto to może zostać założone tylko po wyrażeniu zgody przez rodziców lub opiekunów prawnych. W ramach konto banki często oferują pakiet dodatkowych usług, na przykład doładowanie telefonu.
Konta dla seniorów
W zależności od banku, aby założyć rachunek dla seniora trzeba mieć ukończone 50 lub 60 lat. Specjalne konta dla seniorów oferuje kilka banków. Decydując się na założenie takiego rachunku warto wybrać bank, który dołącza do konta najszerszy pakiet dodatkowych korzyści. Seniorom najczęściej oferowane są zniżki w aptekach; niektóre banki dołączają jeszcze bezpłatny pakiet medyczny. Niektóre banki rachunki dla seniorów prowadzą za darmo; w innych rachunek jest darmowy, ale już za kartę pobierana jest opłata. Rachunek można założyć osobiście lub telefonicznie.
Konta studenckie
Są przeznaczone dla osób w wieku od 18 do 26 lat. Założenie konta studenckiego najczęściej wymaga przedstawienia w banku aktualnej legitymacji studenckiej. W zależności od banku w ramach rachunku studenckiego można otrzymać kartę kredytową i limit w koncie.