Lokujemy oszczędności na koncie oszczędnościowym

Lokujemy oszczędności na koncie oszczędnościowymNawet odkładanie małych sum nam się opłaci. Trzymanie oszczędności na zwykłym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym jest jednak nieopłacalne. Zdecydowana większość kont osobistych ma oprocentowanie 0 procent w skali roku. Inne mają oprocentowanie 0,01-0,1 w skali roku. Dlatego, gdy planujemy długofalowe oszczędzanie, gdy chcemy odkładać więcej, wybierzmy konto oszczędnościowe.

Zalety konta oszczędnościowego

Zalety typowe konta oszczędnościowego to:

  • oprocentowanie 2,3 – 3,5 procent w skali roku, a więc wyższe niż ROR;
  • brak konieczności deklarowania okresu długości korzystania z konta. Typowe konto oszczędnościowe jest bezterminowe;
  • możliwość wypłaty środków bez utraty odsetek za poprzedni okres rozliczeniowy.
  • możliwość dopłacania środków w dowolnym momencie i wysokości.

Gdzie założyć konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe można założyć w dowolnym banku. Nie jest ono związane z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, a więc nie przymusu zakładania go w tym banku, w którym posiadamy ROR. Konto oszczędnościowe najczęściej banki prowadzą nie pobierając za to żadnych opłat.

Wady konta oszczędnościowego

Typowe konto oszczędnościowe ma szereg zalet, ale nie jest też pozbawione wad. Najważniejsza wada to to, że w danym okresie z konta oszczędnościowego można dokonać bezpłatnie tylko określonej liczby przelewów i wypłat. Jeśli limit ten przekroczymy, bank naliczy nam prowizję.

Czy pieniądze na koncie oszczędnościowym są bezpieczne?

Środki, które zgromadzimy na koncie oszczędnościowym są objęte gwarancją bezpieczeństwa przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Gwarancją objęte są środki zgromadzone w bankach krajowych, oddziałach banków zagranicznych albo w SKOK. Oznacza to, że po ogłoszeniu przez bank upadłości, przysługuje nam zwrot środków pieniężnych zgromadzonych na koncie do kwoty, która jest równowartością 100 tysięcy euro. Na stronie Internetowej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego możemy sprawdzić, czy bank, w którym zakładamy konto oszczędnościowe, jest objęty gwarancjami.

Zainteresowany założeniem konta oszczędnościowego? Sprawdź ofertę banku Santander Consumer.