Jesteś przedsiębiorcą, który aktualnie ma problemy z płynnością finansową, i nie chcesz podejmować decyzji o klasycznym kredycie, ponieważ jego spłata będzie zbyt dużym obciążeniem? Rozwiązaniem idealnym może okazać się kredyt kupiecki, o którym wciąż niewiele osób ma pojęcie. Sprawdź, czy możesz się o niego ubiegać oraz jakie warunki musisz spełnić, by go uzyskać!
Kredyt kupiecki, czyli odroczona płatność
Zasada kredytu kupieckiego jest naprawdę prosta. Chodzi o to, że przedsiębiorca może zapłacić za towar lub usługi w późniejszym terminie. Taki kredyt udzielany jest przez sprzedawcę, a skorzystać z niego może praktycznie każdy kontrahent, który nabywa w danym miejscu usługi lub produkty. Kredytem kupieckim możemy nazwać każdą transakcję, w której nie doszło do zapłaty, a został ustalony jej termin.
Jeśli chodzi o formalności, to przy tym rodzaju kredytu są one ograniczone do minimum. Nie jest badana zdolność kredytowa, a wszystko opiera się na wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności. To spora szansa głównie dla niewielkich firm, które mają szansę na ominięcie ścieżki bankowej, która zazwyczaj jest długa i dość skomplikowana. Kolejną zaletą jest koszt, ponieważ najczęściej ten kredyt oferowany jest bezpłatnie, więc nie ma ryzyka, że dopadną nas koszty, na które nie jesteśmy jeszcze gotowi. Musimy jednak mieć świadomość tego, że kredyt kupiecki udzielany jest klientom wiarygodnym, więc jeśli kiedykolwiek mieliśmy problemy z płatnościami dla danego sprzedawcy, to raczej nie możemy liczyć na jego przychylność.
Kredyt kupiecki – zasady udzielania
Nie ma jednego zbioru zasad dotyczącego udzielania kredytu kupieckiego. Za każdym razem warunki mogą być nieco inne. Istnieją dwie metody:
- metoda indywidualna – polega na sprawdzeniu osobno każdego kontrahenta pod kątem wiarygodności kredytowej. Na to rozwiązanie zazwyczaj decydują się firmy, które utrzymują stosunki handlowe z niewielką ilością kontrahentów lub towary oraz usługi, które sprzedają, są specjalistyczne,
- metoda systemowa – polega na podziale wszystkich kontrahentów na kategorie, które mają określone zasady udzielania kredytu kupieckiego.
W przypadku kredytu kupieckiego bardzo ważne jest ubezpieczenie pozwalające na uchronienie się przed zatorami płatniczymi oraz upadłością. Warto mieć jednak na uwadze to, że ubezpieczyciel potrąci około 20% wkładu własnego.
Zalety kredytu kupieckiego
Kredyt kupiecki jest dość charakterystycznym instrumentem finansowym. Na pewno jego niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że mogą z niego skorzystać praktycznie wszyscy nabywcy oraz nie wymaga dodatkowych źródeł finansowania. To ogromna szansa dla firm bez zdolności kredytowej, które nie mają szans na finansowanie z banku. Niestety uzyskanie kredytu bankowego jest dość czasochłonne i nie wszystkie firmy mogą na to liczyć. Problemem może być to, że przedsiębiorstwo jest niewielkie i ma niewystarczającą ilość klientów, a co za tym idzie – jego sytuacja finansowa nie jest dla banku stabilna, więc ryzyko związane z udzieleniem finansowania jest spore. W przypadku kredytu kupieckiego liczy się zaufanie, jakim darzy nas konkretny sprzedawca. Jeśli w jego oczach jesteśmy uczciwą firmą i zawsze wywiązujemy się z umów, to bez dwóch zdań możemy liczyć na dobre warunki kredytu kupieckiego. Jeśli w efektywny sposób wykorzystamy udzielony kredyt, możemy zredukować swoje koszty i stać się na rynku prawdziwą konkurencją, a także zaoszczędzić sporo czasu, który musielibyśmy przeznaczyć w momencie chęci uzyskania finansowania z banku. Na pewno warto rozważyć takie rozwiązanie.
Źródła:
- https://biznes.wprost.pl/poradnik/przedsiebiorca/10768357/kredyt-kupiecki-co-to-jest-i-jak-dziala.html
- https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-co-warto-wiedziec-o-kredycie-kupieckim